top of page
  • Yazarın fotoğrafıEce Çolak

Harekete geçin

Güncelleme tarihi: 6 May 2023


İnsanın varoluşundan beri hareket halinde olması, insanoğlunun doğaya uyum sağlaması ve hayatta kalması için zorunlu olmuştur. İlk insanlar, avlanmak ve besin toplamak için sürekli olarak hareket etmek zorundaydılar. Bu nedenle insan hareket etmek üzerine evrilmiştir. Günümüzde ise bunun tam tersi bir hayat sürmemiz istenmektedir. Hareketsizlikle beraber sağlık sorunları başlar ve bir süre sonra kalıcı olarak vücudumuz hasar görür.

Hareket etmenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri de göz ardı edilemez. Düzenli olarak egzersiz yapmak, obezite, kalp hastalıkları, diyabet, kanser ve diğer birçok hastalık riskini azaltır. Ayrıca, egzersiz yapmak beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve depresyon, anksiyete ve stres gibi zihinsel sağlık sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.


Spor salonunda yapılan sporun aksine insan vücudu aralıklı ve yüksek tempolu hareket etmeye programlanmıştır.


Hareketlerinin ise zihniyle uyumlu olması gerekmektedir. Bu nedenle çoğu insan spor salonuna gitmeye başladıktan bir süre sonra gitmek istemez ve motivasyonunu kaybeder.

Bu nedenlerden dolayı, yürüyüş yapmak sağlığınız ve mutluluğunuz için büyük bir fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırın ve yürüyüş yapın. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!


6 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page