top of page
  • Yazarın fotoğrafıEce Çolak

Mental Sağlık

Güncelleme tarihi: 6 May 2023

Toksik ilişkiler, herhangi bir ilişki türünde olabilir - romantik, arkadaşlık, işyeri, aile, vs. Aynı zamanda, bir kişiyle de sınırlı değillerdir. İki veya daha fazla kişi arasında da ortaya çıkabilirler.


Birçok insan, toksik bir ilişkide olduklarını fark etmeyebilirler. Bu nedenle, toksik bir ilişkide olup olmadığınızı belirlemeniz önemlidir. Toksik bir ilişkinin belirtileri şunları içerebilir:

Sürekli tartışma veya çatışma

Başkalarının hislerini yok sayma veya küçümseme

Manipülasyon veya güç kullanımı

Şiddet veya zorbalık

Kendi ihtiyaçlarına uygun olarak davranıp karşı tarafın ihtiyaçlarını yok saymak

Toksik bir ilişki, psikolojik veya duygusal zararlar da dahil olmak üzere birçok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, toksik bir ilişkide olduğunuzu düşünüyorsanız, ilişkinizle ilgili bir şeyler yapmanız gerekebilir.


Bir toksik ilişkiden kurtulmak için, aşağıdaki adımlar yardımcı olabilir:


Kendinize odaklanın: Kendinize zaman ayırın ve kendinize zarar veren ilişkilerden uzak durun. Kendinize bakmak, kendinizi sevmek ve değer vermek önemlidir.İlişkinizi değerlendirin: İlişkinizi objektif bir şekilde değerlendirin. İlişkinizin size sağladığı faydaları ve zararları tartın. Bu, toksik bir ilişki olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.


Sınır belirleyin: Kendinize sınırlar belirleyin ve bu sınırlara bağlı kalın. Kendinize saygı duyulmasını bekleyin ve saygıyı verin. Sınır koymak, kendinize zarar vermenizi önleyebilir.


Kendinize güvenin: Kendinize güvenin ve kendi ihtiyaçlarınızı belirleyin. Kendinize zarar vermeyen, sağlıklı bir ilişki için gerekenleri belirleyin ve bunlara uygun olarak davranın.


İlişkiyi sonlandırın: İlişkinizdeki sorunları çözemezseniz ve ilişkiniz sizin için zararlıysa, ilişkiyi sonlandırmanız gerekebilir. İlişkinizi sonlandırmak, kısa vadede acı verici olabilir, ancak uzun vadede size daha iyi hissettirecektir.


Kendinize karşı şefkatli olun ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurmak için kendinize odaklanın ve affedin.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page